Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Długoterminowe inwestowanie na rynku kapitałowym ma wiele zalet. Wśród nich jest możliwość osiągnięcia wysokiej stopy zwrotu, czyli zysku, a także płynność naszych oszczędności, to znaczy możliwość skorzystania z nich – lub ich części – w dowolnym momencie.

Niestety, Polacy podchodzą do swoich oszczędności bardzo konserwatywnie. Z badań opublikowanych przez Inwestomat (https://inwestomat.eu/polacy-nie-oszczedzaja-i-nie-inwestuja-pieniedzy) wynika, że ponad 52% z nas trzyma pieniądze w bankach, czyli na kontach oraz depozytach, a tylko 28% wprzęga do pomnażania swoich oszczędności różne instrumenty rynku kapitałowego, czyli kupuje akcje notowanych na giełdzie spółek, obligacje, inwestuje w fundusze. Warto zwrócić uwagę na to, co przynosi dokładniejsza analiza stwierdzenia „trzyma pieniądze w bankach”. Wynika z niej bowiem, że aż 27% z nas trzyma oszczędności na rachunkach bieżących, a więc nieoprocentowanych. Oznacza to, że z każdym miesiącem wartość tych środków spada. A spada gwałtownie, od kiedy w ostatnich latach Polskę dotknęła inflacja.

Depozyty nie gonią inflacji

Warto pamiętać, że depozyty bankowe, nawet jeśli są oprocentowane, to jednak dla osób chcących oszczędzać długoterminowo są obarczone dość istotną wadą – ograniczoną płynnością. To istotne, bo zakładając depozyt na wiele lat, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nagle nie będziemy musieli po nasze oszczędności lub ich część sięgnąć. Może przecież pojawić się szansa jakiegoś niezwykle korzystnego zakupu lub konieczność sfinansowania leczenia. Tymczasem zerwanie lokaty bankowej przed terminem pozbawia nas odsetek, a więc zysku z naszego depozytu. W wypadku inwestowania w instrumenty rynku kapitałowego tego problemu nie mamy, bo tu płynność inwestycji nie jest niczym skrępowana. Trzeba też pamiętać, że oprocentowanie depozytów bankowych z reguły – tak jest również w ostatnich latach – nie rekompensuje inflacji.

Rynek kapitałowy to debeściak

A jak to wygląda na rynku kapitałowym? Można przytoczyć wiele wskaźników, ale ograniczmy się tylko do S&P 500, jednego z najpopularniejszych i największych indeksów giełdy amerykańskiej. W ciągu ostatnich pięciu lat (dane na 17.10.2024 r.) wzrósł on z 2986 punktów do 5815 punktów. Czyli niemal o 100%.

Nasze obowiązki

Długoterminowe inwestowanie nakłada na nas jednak kilka ważnych obowiązków. Po pierwsze musimy dbać o to, aby nasza inwestycja była dobrze zdywersyfikowana – oznacza to, że trzeba jak najbardziej ograniczyć ryzyko, bo ono jest nieodłączną częścią rynku kapitałowego. Dlatego nasz portfel inwestycyjny powinien składać się zarówno z funduszy akcyjnych, jak i dłużnych.

Lepiej też inwestować na szerokim rynku, co oznacza raczej obecność na globalnych giełdach niż tych, które są małe, nawet jeśli w niektórych momentach cieszą się one wyjątkowym zainteresowaniem inwestorów. Istotnym czynnikiem jest także regularny przegląd naszych inwestycji i korzystanie z profesjonalnego doradztwa (w Polsce jest ono bezpłatne), aby jak najlepiej korzystać ze zmieniającej się koniunktury.

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym materiale marketingowym, ponosi wyłącznie inwestor.

Dodaj komentarz

Sale konferencyjne w Szczecinie Previous post Miejsca, które kształtują przyszłość: Topowe sale konferencyjne w Szczecinie
Next post Jaka jest rola statystyki w analizie meczów piłkarskich?