Białe, kolorowe… w paski?

Może to była twoja mama, a może program telewizyjny, ale w pewnym momencie życia ktoś prawdopodobnie powiedział ci, że musisz posortować swoje pranie. Podstawowa teoria – oddzielanie jasnych rzeczy od ciemnych – jest prosta, ale to nie wystarczy.

Inne metody sortowania pomogą Ci lepiej dbać o ubrania, co nie tylko sprawi, że Twoje ulubione ubrania będą dłużej wyglądać świetnie, ale także zmniejszy potrzebę kupowania kolejnych. A to z kolei pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Należy zacząć od uważnego czytania metek na ubraniach, ale poza tym poziom sortowania zależy od czasu i energii, jakie chcesz poświęcić.

Poziom 1: sortowanie według kolorów i nowości

Nawet jeśli nikt nie nauczył Cię oddzielać jasnych i ciemnych ubrań, istnieje duża szansa, że nauczyłeś się tego dość szybko, gdy tylko zacząłeś mieszkać na własną rękę. Jest to najbardziej podstawowe sortowanie prania, jakie można wykonać, i nie bez powodu: ubrania w ciemnych i jaskrawych kolorach są barwione pigmentami, które mogą być niestabilne i mogą przenosić się na inne tkaniny.

Ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego kolorami jest szczególnie wysokie, gdy do prania ubrań używasz ciepłej lub gorącej wody lub masz do czynienia z tkaninami organicznymi, takimi jak bawełna. W większości przypadków takie przeniesienie jest zbyt subtelne, aby można je było zauważyć na rzeczach, które są już mocno zafarbowane. Jeśli jednak kiedykolwiek zdarzyło Ci się przez przypadek wyprać białą skarpetkę z Twoimi kolorami, wiesz, że taka kombinacja może być receptą na katastrofę.

Sortowanie według kolorów jest łatwe, ale szybko może stać się trudne, gdy sięgniesz do kosza i wyciągniesz… o zgrozo… koszulę w paski. Zanim twój mózg eksploduje, pomyśl o demokracji: Oceń ilość ciemnego i jasnego koloru w tkaninie i ustal, w którym kierunku chce iść większość. Jeśli masz marynarską koszulę w szerokie białe pasy, wrzuć ją do jasnych, ale jeśli dominującym odcieniem jest granat, to do ciemnych.

Jeśli natkniesz się na scenariusz 50-50, wrzuć swoje ubranie do tego stosu, w którym czujesz się najlepiej. Jeśli chcesz zachować szczególną ostrożność, użyj delikatnego cyklu prania, aby zapobiec tragedii.

„Delikatny cykl prania jest mniej intensywny i zazwyczaj używa się w nim zimnej wody” – mówi Jessica Zinna, starszy pracownik naukowy Tide. „Oznacza to mniejsze otarcia tkanin o siebie i mniejsze ryzyko przeniesienia barwnika”.

Jeśli chodzi o ryzyko transferu barwnika, nowe ubrania są zdecydowanie największym winowajcą. Ubrania prosto ze sklepu zwykle mają jeszcze dużo barwnika, co może wynikać z niskiej jakości barwników. Po zakupach zawsze warto włożyć zakupione rzeczy do pralki na jeden lub dwa cykle, aby pozbyć się nadmiaru barwnika.

Jeśli obawiasz się, że ubranie może nadal krwawić, zrób test w zlewie: Włóż je do zlewu lub wiadra z letnią wodą, poruszaj nim i pozostaw na 30 minut. Jeśli zauważysz obecność barwnika w wodzie, wypierz ubranie osobno z innymi ubraniami w tym samym stanie lub wypierz je ręcznie.

Poziom 2: sortowanie według kolorów, nowości, faktury i wagi

Jeśli chcesz nieco podnieść poprzeczkę, dodaj dwie nowe kategorie sortowania: fakturę i wagę.

Tekstura może odnosić się do tego, jak delikatne jest ubranie (ze względu na jego konstrukcję lub materiał, z którego jest wykonane), ale także do tego, czy posiada elementy ozdobne, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, haczyki lub zatrzaski. Z kolei gramatura może oznaczać rzeczywistą wagę materiału (np. ciężki dżins lub płótno w porównaniu z lżejszym polarem) lub jego rozmiar.

Woda sprawia, że ciężkie tkaniny stają się jeszcze cięższe, a ciężar ten może uszkodzić bardziej delikatne ubrania, gdy przewrócą się razem w pralce – wyjaśnia Zinna. Dlatego właśnie warto oddzielić prześcieradła i ręczniki od reszty ubrań.

Sprzęty również mogą uszkodzić delikatną odzież, ocierając się o nią lub zahaczając o nią. Idealnie byłoby prać ubrania wymagające dużej ilości sprzętu osobno, ale zapinanie suwaków i guzików może się udać, jeśli nie masz możliwości wykonania kilku wsadów – mówi Zinna. Dzianiny, koronki i wszystko, co ma dziury, jak na przykład pończochy typu fishnet, są szczególnie podatne na zaczepianie się o sprzęt, więc zachowaj szczególną ostrożność, jeśli masz w koszu taką odzież.

Punkt przecięcia diagramu Venna, na którym znajdują się okucia i waga, jest w większości wypełniony przez jeden element odzieży: dżinsy.

„Jeansy są wykonane z dżinsu, który jest tkaniną na bazie bawełny. Włókna naturalne, takie jak bawełna, nie utrzymują barwnika tak dobrze” – mówi Zinna. „Dlatego możesz zauważyć, że jeansy blakną łatwiej niż inne ubrania”.

Ponadto dżinsy zazwyczaj przechodzą proces zwany garment-dyeing, co oznacza, że są farbowane po skrojeniu i zszyciu materiału. Zinna wyjaśnia, że pomaga to zapobiec kurczeniu się i utracie kształtu, ale może też prowadzić do dodatkowego transferu barwnika.

Aby temu zapobiec, należy prać jeansy od wewnątrz do zewnątrz. Należy również pamiętać o zapinaniu dżinsów na zamek błyskawiczny i guziki, co nie tylko ochroni inne elementy garderoby, ale również pomoże im zachować kształt. Jeśli chcesz zrobić coś więcej dla swojej ulubionej pary, zrezygnuj częściowo lub całkowicie z suszarki.

„Ogólnie rzecz biorąc, dżinsy będą trwalsze, jeśli wysuszysz je na linii lub wyjmiesz z suszarki lekko wilgotne. Wygładzaj je i pozwól im wyschnąć na płaskiej powierzchni lub na wieszaku” – radzi Zinna.

Poziom 3: sortuj według kolorów, nowości, faktury, wagi i stopnia zabrudzenia

Jeśli czujesz, że nadszedł czas, aby poświęcić swojemu praniu uwagę, na którą zawsze zasługiwało, dodaj jeszcze jedną kategorię do czterech, o których już wspomnieliśmy: stopień zabrudzenia.

Najbardziej oczywistym powodem jest to, że brud i nieprzyjemne zapachy przenoszą się na inne, mniej zabrudzone tekstylia. Nie powinieneś czekać do dnia prania, aby odizolować te ubrania od reszty swojej garderoby i wrzucić je do osobnego kosza zaraz po zdjęciu.

Ale prawdopodobnie znasz najważniejszy powód, dla którego należy segregować mocno zabrudzoną odzież – każde pranie stopniowo niszczy ubrania. Czynniki takie jak detergent, którego używasz, cykl prania i sposób sortowania prania pomagają ograniczyć szkody, ale nawet w takim przypadku prawda jest taka sama: im częściej pierzesz swoje ubrania, tym krótsza jest ich żywotność.

Mocno zabrudzone ubrania wymagają cięższych cykli, aby usunąć wszystkie plamy, co oznacza, że cykle te są zazwyczaj nie tylko dłuższe, ale także wykorzystują więcej mieszania, aby poluzować głęboko osadzony brud – wyjaśnia Zinna. Może to być nadmierne w przypadku, na przykład, niezabrudzonych koszul, które wrzuciłeś do kosza tylko dlatego, że miałeś je na sobie dwa razy.

Sortowanie ubrań według stopnia zabrudzenia sprawi, że czystsze ubrania nie będą się kręcić w pralce dłużej, niż to konieczne, co pozwoli na rzadsze pranie, a co za tym idzie – lepszy wygląd ubrań przez dłuższy czas.

Dobrą praktyką jest dzielenie prania na trzy kupki, w zależności od stopnia zabrudzenia. W pierwszej powinny znaleźć się ubrania bez widocznych zabrudzeń, a w drugiej te, które mają plamę lub dwie. W trzeciej powinny znaleźć się najbrudniejsze ubrania, jakie posiadasz – na przykład strój do rugby, kombinezon ogrodniczy lub sukienka, którą miałaś na sobie, gdy koleżanka uznała, że dobrym pomysłem jest nastraszyć cię, gdy trzymałaś tort urodzinowy.

Czy sortowanie prania jest zrównoważone?

Nie trzeba być matematykiem, aby wiedzieć, że więcej stosów posortowanych ubrań oznacza więcej załadunków i więcej cykli prania, co z kolei oznacza więcej wody, energii i pieniędzy.

Zrównoważony rozwój jest czymś, co zawsze powinniśmy brać pod uwagę w naszym codziennym życiu, ale może nie jest tak straszny, jak sobie wyobrażasz, jeśli masz nowszą, bardziej zaawansowaną pralkę.

„Zaawansowana technologia w pralkach o wysokiej wydajności (HE) dostępnych obecnie na rynku jest zaprojektowana tak, aby automatycznie regulować ilość zużywanej wody w zależności od wielkości wsadu i chłonności tkanin” – wyjaśnia Zinna.

Tradycyjne pralki, zwłaszcza te ładowane od góry, zużywają średnio 20 galonów wody na jeden załadunek. Technologia HE zmniejsza to zużycie do 14, a w zależności od modelu i wielkości wsadu nawet do 5 galonów. Ponadto pralka poświęca 90 procent zużywanej energii na podgrzanie wody, więc cykl prania w zimnej wodzie zapewni bardziej zrównoważone rezultaty. A jeśli obawiasz się, że niższa temperatura nie wystarczy do usunięcia plam, Zinna zaleca przejście na silny detergent przeznaczony specjalnie do pralek HE – wytwarza on mniej piany, więc pralka zużyje mniej wody do płukania ubrań.

„Wybór sortowania prania i prania w zimnej wodzie pozwala zachować ubrania i zmniejszyć zużycie energii, co sprawia, że rutyna prania jest bardziej zrównoważona” – mówi.

Bo to jest właśnie druga sprawa – im lepiej dbasz o swoje ubrania, tym dłużej będą Ci służyć. Do wyprodukowania jednej pary dżinsów potrzeba 1800 galonów wody, a liczba ta może być jeszcze wyższa, jeśli weźmie się pod uwagę proces farbowania i prania. Bawełniane t-shirty nie pozostają daleko w tyle – wyprodukowanie nowego t-shirtu wymaga 400 galonów wody.

Z pewnością nie kupujemy nowych koszul, sukienek czy spodni tylko po to, by zastąpić nimi zużyte części garderoby. Ale dbanie o ubrania, które już mamy, pomaga wyeliminować tę potrzebę. To sprawia, że sortowanie jest z definicji bardziej zrównoważonym wyborem.

Dodaj komentarz

Previous post Zobacz nowego SUV-a Astona Martina o niesamowitej mocy
Next post Prezydent Gdańska: gesty wsparcia dla Ukrainy są w tej chwili bardzo potrzebne